LZVO: Iedzīvotāji saņēmuši tikai drošas zāles – pērn verifikācijas sistēmā pārbaudīti 26 miljoni zāļu paku

LZVO: Iedzīvotāji saņēmuši tikai drošas zāles – pērn verifikācijas sistēmā pārbaudīti 26 miljoni zāļu paku

15.02.2022.
Latvijas legālajā zāļu aprites sistēmā caur aptiekām un veselības aprūpes iestādēm iedzīvotāji pērn ir saņēmuši tikai drošas recepšu zāles, kas pārbaudītas zāļu verifikācijas sistēmā – pie iedzīvotājiem kopumā nonākuši 26,2 miljoni pārbaudītu iepakojumu. Tas ir par 18% vairāk nekā 2020. gadā, kad sistēma pārbaudīja 22 miljonus zāļu iepakojumu, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) dati.

Verifikācijas sistēma ir Eiropas līmeņa projekts, kas tiešsaistē savieno 2500 farmācijas uzņēmumus, 4000 vairumtirgotājus, 100 000 aptiekas un 6000 slimnīcu aptiekas 29 Eiropas valstīs. Latvijā verifikācijas sistēmai ir pieslēgušies un zāļu drošumu 2021. gada beigās pārbaudīja 1180 lietotāji – aptiekas, slimnīcu aptiekas, zāļu lieltirgotavas un ārstniecības iestādes, kam ir zāļu iegādes atļauja (slimnīcas, poliklīnikas, ārstu prakses, zobārstniecības klīnikas un prakses).

“Zāļu verifikācijas projekts ir kā pelēkais kardināls – tā ir milzīga Eiropā līmeņa sistēma, kas rūpējas par ļoti svarīgu mūsu veselības aspektu, bet vienlaikus strādā klusībā un ir maz zināma. Taču gribu apliecināt, ka katra recepšu zāļu paka, ko iedzīvotāji iegādājas aptiekās, vai tablete, ko saņem slimnīcā, ir izgājusi caur vairākkārtīgām pārbaudēm, lai mēs būtu pilnīgi pārliecināti – tā nav viltota un neapdraud cilvēka veselību,” saka Inese Erdmane, LZVO valdes priekšsēdētāja.

Zāļu verifikācijas sistēma sargā cilvēku veselību, nodrošinot, ka legālajā zāļu aprites sistēmā nenonāk viltotas un bīstamas zāles. Sistēma 29 Eiropas valstīs darbojas kopš 2019. gada 9. februāra. Tajā tiek pārbaudītas visas recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols.

Drošumu garantē unikālais kods uz katra zāļu iepakojuma, ko izvieto ražotājs un kas ceļā pie patērētāja tiek vairākas reizes pārbaudīts (verificēts) tiešsaistes datu bāzēs. Piegādes ķēdes beigās, pārdodot vai izlietojot zāles pacientam, aptieka vai ārstniecības iestāde kodu no sistēmas dzēš. Tas nodrošina, ka šo pašu kodu nav iespējams izmantot viltotu zāļu iepludināšanai legālajā piegādes ķēdē. Gadījumā, ja pārbaudes laikā sistēma neatpazīst unikālo kodu, tiek ģenerēts trauksmes brīdinājums, ko saņem un izmeklē Veselības inspekcija. Pēc LZVO rīcībā esošās informācijas, visi trauksmes brīdinājumi līdz šim Latvijā bijuši ar tehnisku izcelsmi, nevis viltojumu trauksmes.

Publiskajā telpā Latvijā par preču drošumu un autentiskumu atbildīgās valsts institūcijas regulāri informē par muitā vai citos preču kontroles pasākumos atrastām viltotām zālēm. Zāļu verifikācijas sistēmas mērķis ir novērst iespēju, ka šādas zāles (ja tie ir recepšu medikamenti) varētu tikt iepludinātas legālajā apritē un caur aptiekām vai ārstniecības iestādēm nonākt pie Latvijas iedzīvotājiem.

LZVO aicina visus Latvijas iedzīvotājus iegādāties visa veida zāles un uztura bagātinātājus tikai legālās aptiekās un interneta aptiekās, neizmantot nezināmas un nepārbaudītas interneta vietnes jebkādu zāļu un uztura bagātinātāju iegādei, kā arī nekādā gadījumā nepirkt zāles no fiziskām vai juridiskām personām pēc sludinājumiem interneta portālos vai sociālajos tīklos.

Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir ES Viltoto zāļu direktīva (2011/62/ES) un deleģētā regula, kas noteic detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma (ES 2016/161).