Jaunā kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība – cik ietaupa pacients

Jaunā kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība – cik ietaupa pacients

28.04.2020.
Jau gandrīz mēnesi, no 1.aprīļa darbojas jaunā valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība. Tā paredz, ka ārsti receptē norāda zāļu aktīvo vielu, nevis zāļu zīmola nosaukumu. Aptiekā no vienādas iedarbības zālēm pacientam tiek izsniegtas tās zāles, kurām ir zemākā cena. Veselības ministrijas aprēķini liecina, ka jaunā zāļu izrakstīšanas kārtība Latvijas pacientiem gadā ļaus ietaupīt aptuveni 25 miljonus EUR.

“Tas ir būtisks sasniegums, ka beidzot arī Latvija pievienojusies Lietuvai, Igaunijai un citām Eiropas valstīm, kur ārsti jau ar panākumiem kompensējamo zāļu receptēs norāda aktīvo vielu, nevis zāļu zīmola nosaukumu. Šāda pieeja ļauj novērst situāciju, ka pacienti pārmaksā par zālēm, lai gan aptiekās ir pieejamas zemākas cenas medikamenti ar tādu pašu ārstniecisko iedarbību un kvalitāti kā oriģinālais preparāts,” uzsver LPMA valdes priekšsēdētājs Egils Einārs Jurševics.

Pacienta ietaupījums atkarīgs no tam nepieciešamā zāļu daudzuma un to izmaksām. Par piemēru var ņemt oriģinālo un patentbrīvo zāļu cenu salīdzinājumu 60 gadus veca pacienta X ārstēšanai. Bieži vien šajā vecumā cilvēki saskarās ar hronisku sirdsmazspēju un augstu asinsspiedienu, regulāri lietojot aptuveni 3 dažādus medikamentus. Izvēloties iegādāties dārgākās oriģinālās zāles, pacients X ik mēnesi šajos medikamentos iztērē 20,79 EUR, savukārt līdzvērtīgas kvalitātes patentbrīvās zāles pacientam izmaksātu 6,73 EUR*. Šāds, trīskāršs ietaupījums, būtu liels finansiāls atvieglojums, jo īpaši gados veciem pacientiem, kuri lieto plašu medikamentu klāstu.

Patentbrīvās zāles pacienta maciņam ir daudz draudzīgākas, ļaujot pacientiem, sevišķi tiem, kuriem regulāri jālieto daudz un dažādas zāles ievērojami ietaupīt finansiālos resursus. Tāpat īpaši būtiski ir tas, ka izvēloties lietot patentbrīvās zāles bieži vien palielinās pacienta finansiālās iespējas iegādāties visas ārsta izrakstītās zāles, līdz ar to izvairoties no Latvijā visai ierastās situācijas, ka pacienta rocība atļauj iegādāties tikai daļu no ārstniecībai nepieciešamajām zālēm vai sliktākajā gadījumā nevienas.

Kādēļ šāda cenas atšķirība? Brīdī, kad oriģinālā medikamenta ražotājam beidzies patents, tam jāatklāj precīzs oriģinālpreparāta ķīmiskais sastāvs, balstoties uz kuru pārējās farmācijas kompānijas drīkst ražot identisku patentbrīvo preparātu. Tā kā tirgū parādās vairāki vienlīdz efektīva medikamenta ražotāji, šiem medikamentiem samazinās cena.

Lai arī ārstiem un farmaceitiem dažkārt jāsastopas ar pacientu bažām par patentbrīvo zāļu kvalitāti, tomēr svarīgi nepaļauties nepatiesiem aizspriedumiem un atcerēties, ka pacientu ārstē zāļu aktīvā viela, nevis iepakojums, tabletes izskats un krāsa. Ja pacientam tomēr rodas kādas bažas, ir svarīgi vērsties pie sava ģimenes ārsta.

Plašāka informācija par patentbrīvo medikamentu priekšrocībām atrodama arī LPMA Facebook lapā: https://www.facebook.com/LatvijasPM .

* provizorisks zāļu summas aprēķins, ja pacientam atklātas šādas saslimšanas, balstoties uz NVD mājaslapā pieejamo medikamenta aptiekas cenu un pacienta līdzmaksājumu pie konkrētās diagnozes.