Uzmanības lokā – biolīdzinieki

Uzmanības lokā – biolīdzinieki

12.02.2021.
Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija (LPMA) jau vairākus gadus strādā pie biolīdzinieku jeb biosimilāru plašākas pieejamības veicināšanas Latvijā. LPMA biolīdzinieku jautājumus pēdējo pāris gadu laikā aktualizējusi, tiekoties un sazinoties gan ar Veselības ministriju, gan Zāļu valsts aģentūru un Nacionālo veselības dienestu, aicinot ieviest atvieglojumus biolīdzinieku ienākšanai Latvijas zāļu tirgū un iekļaušanai kompensācijas sistēmā.

“Radot labvēlīgus apstākļus biolīdzinieku ienākšanai Latvijas tirgū un tiem atbilstošus apmaksas nosacījumus, varam sagaidīt ievērojami plašākas ārstēšanas iespējas un lielāku pacientu skaitu, kam būtu iespējams palīdzēt, vienlaicīgi atslogojot veselības aprūpes budžetu”, skaidro LPMA valdes loceklis Jānis Dobelis.

Biolīdzinieki, tāpat kā patentbrīvie medikamenti, zāļu tirgū nonāk tiklīdz beidzas oriģinālā preparāta (biolīdzinieku gadījumā – bioloģisko medikamentu) patents. Atšķirīgi no patentbrīvajiem medikamentiem, kas tiek ražoti, izmantojot ķīmiskās vielas, biolīdzinieku izveidē tiek izmantoti dzīvi organismi – vielas, kuras dabiski sastopamas cilvēka organismā, piemēram, cilvēka šūnas (tostarp, cilmšūnas), audi vai šķidrumi (asins vai plazma), kā arī mikroorganismi. Biolīdziniekus ierasti izmanto medikamentu, vakcīnu un diagnostisko līdzekļu ražošanā. Šīs zāles palīdz ārstēt vai novērst daudz slimību, tai skaitā audzējus, sirdslēkmes, insultu, multiplo sklerozi, diabētu, reimatoīdo artrītu un autoimūnās slimības.

Lai arī katrs no šiem zāļu veidiem – patentbrīvie un biolīdzinieki – kalpo dažādām medicīniskām vajadzībām, abi veidi palīdz ietaupīt finansiālos līdzekļus gan pacientiem, gan valstij. Tā kā biolīdzinieki tiek ražoti pēc bioloģiskās izcelsmes zāļu patenta beigām, balstoties uz iepriekš veiktiem pētījumiem, to izmaksas ir daudz zemākas, padarot ārstēšanu pieejamāku lielākam pacientu skaitam, līdzīgi kā tas ir arī ar patentbrīvajiem medikamentiem.

Biolīdzinieku augošā aktualitāte ir vērojama daudzās citās Eiropas valstīs, to nozīme uzsvērta arī jaunajā Eiropas Farmācijas stratēģijā. LPMA aicina iepazīties ar Starptautiskās Patentbrīvo un biosimilāru medikamentu asociācijas (International Generic and Biosimilar Medicines Association) izstrādāto skaidrojošo materiālu par bioloģiskajiem medikamentiem un biosimilāriem (https://www.igbamedicines.org/doc/20201026_Module1_final.pdf), kā arī ar jaunāko IQVIA ziņojumu par biosimilāru ietekmi Eiropā (https://www.iqvia.com/library/white-papers/the-impact-of-biosimilar-competition-in-europe).